Povídání o Líné zahradě s Alenou Suchánkovou

Povídání o Líné zahradě s Alenou Suchánkovou

Kulturní zařízení připravuje v rámci své platformy Kázetko živě další online besedu. Ta se tentokrát zaměří na permakulturní zahradničení od založení takovéto zahrady, přes pěstování plodin až po její údržbu. Ve studiu bude vyprávět permakulturní designérka Alena Suchánková z Vodnářské zahrady v Růžďce. Živě si můžete besedu naladit v pátek 23. dubna od 19 hodin.

Rozsah témat platformy Kázetko živě je poměrně velký. Od cestovatelských přednášek, architektonických besed, přes programy věnované Izraeli až po besedy esoterického charakteru. Nyní program zabrouzdá také do permakulturních vod. V následující sérii besed se zaměří na to, co je to taková permakulturní neboli Líná zahrada s Alenou Suchánkovou, jak se prolíná permakultura do stavebnictví s Ondřejem Netíkem a jak se dají uchovat původní funkční i estetické prvky z minulosti na čtyřicet let neobývané usedlosti s Radkem Bryolem.

Vše odstartuje v pátek 23. dubna v devatenáct hodin setkáním s Alenou Suchánkovou. Beseda nazvaná Líná zahrada se zaměří na založení a proměnu tradiční zahrady pomocí permakulturních prvků. Povídání se zaměří také na to, jaké se zde nejlépe uplatňují pěstované druhy a v neposlední řadě na péči o línou zahradu a výhody takovéto zahrady.

Alena Suchánková je brněnská rodačka, která už v dětství zkoumala zahradní ráj na lesní zahradě svého dědečka. V době dospívání objevovala zahradnickou teorii i řemeslo na zahradnické škole. V mládí, společně s rodinou, rozvíjela zahradnické zkušenosti na permakulturní zahradě ve městě. Ve zralém věku vyměnili město za hektarovou zahradu na venkově. Od roku 2011 žije se svým manželem v Růžďce, kde společně vytvořili Vodnářskou zahradu, zahradu nového věku. „S přírodou nebojujeme, učíme se od ní. Nebojujeme ani sami se sebou, objevujeme, jak si víc užívat radosti a lehkosti života. Píšeme knihy, natáčíme videa, navrhujeme zahrady, učíme praktické zahradní kurzy i kurzy permakultury, které se věnujeme přes dvacet let,“ říká Alena Suchánková.

Besedu si můžete naladit na Facebooku a YouTube kanálu Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí, kde bude zdarma ke shlédnutí i po tomto datu. Připravované online programy naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

(smo#2021)