Gerald Clark míří na Malou scénu s kapelou

Gerald Clark míří na Malou scénu s kapelou

Závěrečný koncert splátky dluhu Jarních jazz & bluesových dnů bude na Malé scéně za oponou patřit jihoafrickému bluesmanovi Geraldu Clarkovi. Ten přijede do Valašského Meziříčí s celou doprovodnou kapelou, a to v pondělí 28. září. Koncert se uskuteční ve velkém sále Kulturního zařízení od půl osmé večerní.

Gerald Clark je skladatel, textař, muzikant i zpěvák, kterého mohli návštěvníci Malé scény za oponou i festivalu Valašský špalíček vidět celkem třikrát. Clark zkoumá s energickou podporou výborné kapely neprošlapané cesty, po nichž by přivedl klasické blues na nové území.

Jeho hlas proniká až na dno po­sluchačovy duše mimořádnou schopností vyprávět v písničkách naléhavé příběhy. Pro interpretaci převzatých skladeb má vždy po ruce originální řešení. Stále zkou­má nové cesty, po nichž by přivedl blues na nové území. Do čela bluesové komunity ve své zemi pronikl vlastně proto, že ten žánr přesahuje. Je to dobrodruh, jehož písně tan­čí kolem ohně afrických tradic mezi nebem a peklem. Na svůj odřený Fender hraje prsty jako folkař, trsátko používá pouze na sóla, ale je to nářez. Za pochodu sbírá oficiální tituly a výroční ceny. Mimo jiné, byl ve své kategorii vyhlášen nejlepším koncertním umělcem JAR, získal i cenu za nekomerční multižánrovou hudbu. A nakonec i slušně vydělal, když před časem jeho písničku As Crow Flies v senzačním klipu použila jistá automobilka do reklamní kampaně.

Gerald má dnes na kontě sedm alb a do­nedávna ho zaměstnávala vzrušující spolu­práce na nové desce s názvem Afrocoustic s bubeníkem Barrym van Zylem, který hrál s Johnnym Cleggem, Annie Lennox, Carlo­sem Santanou i Robertem Plantem. Spojení Geraldova hlasu, akustické kytary a Barryho bubenického mistrovství bylo šťastnou vol­bou. „Věřím, že akustické album Afrocoustic je skutečně autentickou výpovědí,“ vzkazuje Gerald, který se veřejnosti poprvé předsta­vil v roce 1997 jako zpěvák kapely Delta Blue. Později skupinu opustil, dal přednost volnější spolupráci s řadou významných osobností jihoafrické hudební scény a také se vydal do Evropy.

Vstupenky na koncert Geralda Clarka jsou k dostání v klasických předprodejích v Turistickém informačním centru a online na stránkách www.kzvalmez.cz. Na koncertě bude nutné dodržovat aktuální nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR vztahující se k aktuální pandemii koronaviru.

(smo#2020)